Tilmeld nyhedsbrev

Venligst udyld nedenstående informatione


  • Artikler
  • Konferencer
  • Klippekort
  • Spørgsmål og svar
  • Om os
  • Kontakt

Ejendomstorvet.dk udvider bestyrelsen

Af Tommy Blindkilde,
13. april 2018

Landets største portal for erhvervslokaler og investeringsejendomme har udpeget 2 nye profiler til bestyrelsen for at fortsætte virksomhedens positive udvikling med øget kendskab og vækst på det danske marked.

Både Nikolaj Pfeiffer, direktør for Exometric, og Lior Koren, partner i Cushman & Wakefield RED, har mangeårig erfaring i forretningsudvikling, digitalisering og rådgivning, og det skal Ejendomstorvet.dk nu nyde godt af med duoens indtræden i bestyrelsen.
 
- Vi skal fortsat udvikle og forbedre Ejendomstorvet.dk, og derfor er det glædeligt, at vi styrker bestyrelsen med den viden og erfaring med forretningsudvikling, ejendomsdata og ledelse, som både Nikolaj Pfeiffer og Lior Koren har, siger Mikkel Søby, formand for Ejendomstorvet.dk.
 
Nikolaj Pfeiffer er direktør og konsulent i analysevirksomheden Exometric, som rådgiver investorer og kommuner om ejendomsinvestering og byudvikling. Firmaet indgår i i NRGi-koncernen.
 
Nikolaj Pfeiffer er uddannet i ledelse og forretningsudvikling og har bred erfaring med at udvikle virksomheder, online-tilbud og online-forretningsmodeller i it-branchen, den finansielle sektor, mediebranchen og ejendomsbranchen. De sidste 10 år har Nikolaj Pfeiffer i forskellige roller været tæt på ejendomsmarkedet, senest som rådgiver for ejendomsinvestorer, kommuner og boligselskaber.

 NB! Højhusbyggeri. Kurset afholdes d. 29. maj 2018. 
 
Lior Koren har siden 2008 været ansat i Cushman & Wakefield RED, en af de største rådgivere på det danske ejendomsmarked inden for salg, udlejning og værdiansættelse. Han blev udnævnt til analysechef i 2013 og siden er indtrådt i partnerkredsen.
 
Lior Koren er cand.merc. i finansiering og regnskab fra CBS og har de sidste 9 år været med til at professionalisere RED og har opbygget bred erfaring med transaktionsmarkedet. Lior Koren har desuden undervist på Dansk Ejendomsmæglerforenings kurser og er censor og vejleder på diplomvaluaruddannelsen.
 
Ud over Lior Koren og Nikolaj Pfeiffer består bestyrelsen i Ejendomstorvet.dk af formand Mikkel Søby (Home Erhverv Nordsjælland og København), Niels Cederholm (CBRE), John Munch (EDC Erhverv Hjort), Jørgen Jørgensen (EDC Erhverv Poul Erik Bech) Robert Neble Larsen og Jens Juel Ulrich (Nybolig Erhverv København).
 
Ejendomstorvet.dk har mere end 120.000 besøgende hver måned og formidlede i 2017 solgte ejendomme og indgåede lejekontrakter for en værdi af 14 milliarder kr.

Læs mere af artiklen
Kontakt

Ejendomstorvet.dk
Formand
Mikkel Søby
T: +45 2810 5253


Erhvervslejeloven - ny udvikling

Afholdes 24. maj 2018

Klokken kl. 09.00 - 12.45

på Hellerup Klub,…Hellerup Klub, Indgang via Hellerup Parkhotel , Strandvejen 203, 2900 Hellerup

Tilmeld

Kursusbeskrivelse

En korrekt håndtering af erhvervslejelovens regelsæt er et af de vigtigste redskaber for professionelle ejendomsaktører, hvis unødige tvister med lejerne skal undgås. Et gnidningsfrit samarbejde mellem lejere og udlejere er en vigtig forudsætning, når værdien og driften af erhvervsudlejningsejendomme skal optimeres.

Læs mere om baggrunden

Program

09.00 Registrering og morgenmad
09.30 Velkomst
09.35 Lejens regulering og lejeforhøjelser
De væsentligste forhold omkring lejeregulering og lejeforhøjelser gennemgåes, herunder formuleringer og forbehold i lejeaftalen, varslingsregler, lejers forbedringer og afskrivninger heraf mm.

Cecilie Rust , Advokat, Accura Advokatpartnerselskab

10.10 Afståelse af lejemål og nyeste praksis i relation hertil
Reglerne for afståelse af lejemål.
10.30 Ophør af lejeforhold i uopsigelighedsperioden
Ophør af lejeforhold i uopsigelighedsperioden kan ske i flere tilfælde, herunder lejers konkurs. Gennemgang af reglerne, retspraksis og håndteringsmuligheder.
10.50 Kaffepause
11.20 Nye regler vedrørende rekonstruktion i forhold til erhvervslejemål samt konkursregulering m.v.
Nye væsentlige regler for udlejere, bl.a. om hvordan lejere, via rekonstruktion, kan undslippe lejeaftaler. De vigtigste elementer gennemgåes.
11.45 Tinglysning af lejekontrakter og lejekontrakters prioritetsstilling på tvangsauktion
Hvis lejer går konkurs eller gennemgår en rekonstruktion kan udlejers krav på leje og forfalden leje risikere at stå bagerst i køen af kreditorer, hvis ikke lejekontrakten er tinglyst. Reglerne for kreditorprioritet og tinglysning af lejekontrakter, praksis for at gøre krav gældende ved lejers konkurs mv.
12.05 Mangler ved lejemål - ophævelse, erstatning og forholdsmæssigt afslag
Hvis lejemålet ikke lever op til de beskrevne krav i lejekontrakten kan lejer enten kræve forholdsmæssigt afslag i lejen, kræve erstatning for f.eks. tabt omsætning eller for nødvendige udgifter ifm. det mangelfulde lejemål eller i visse tilfælde ophæve lejekontrakten. Reglerne og best practice for hvordan udlejer håndterer mangler i eget lejemål bedst muligt.
12.20 Markedslejefastsættelse – udvalgte emner
12.40 Opsamling og afslutning
12.45 Frokost
Læs mere om programmet
Tilmeld

Med vores nyhedsbrev kan du modtage nyhedsoverblik og breaking news direkte i din indbakke.

Tilmeld dig her

Relaterede konferencer

Erhvervslejeloven - ny udvikling
Erhvervslejeloven - ny udvikling

24. maj 2018

Se flere konferencer

Med vores nyhedsbrev kan du modtage nyhedsoverblik og breaking news direkte i din indbakke.

Tilmeld dig her

Nye Talere

Kurt Immanuel Pedersen

CEO i H. C. Andersen Adventure Tower ApS

taler på:

Nordhavn - de store projekter 2018-2035

Rasmus Ingomar Petersen

Chief Specialist, Facade Engineering i COWI

taler på:

HØJHUS-byggeri. KURSUS

John Christensen

Bestyrelsesformand i H. C. Andersen Adventure Tower ApS

taler på:

Nordhavn - de store projekter 2018-2035

Per Søndergaard

i Sporbyen Scandia

taler på:

Randers - de store projekter 2018-2028

Bjarne Pedersen

Direktør i Pedersen Gruppen

taler på:

Esbjerg investerer 24 milliarder i byudvikling

Steen Jørgensen

i Sporbyen Scandia

taler på:

Randers - de store projekter 2018-2028

Peter Sørensen

Borgmester i Horsens Kommune

taler på:

Horsens investerer 12 milliarder i byudvikling

Jesper Howardsen

Lead consultant i Rambøll

taler på:

Forurenede grunde

Med et klippekort til vores konferencer kan du eller dine kollegaer deltage 5, 10 eller 20 gange til en fordelagtig pris.

Læs mere her
Finans og ejendom
  • Risikostyring og forsikring af byggeri. KURSUS
  • Bygningsreglement 2018 - BR18. KURSUS
  • Konflikthåndtering - sådan tackler du vanskelige situationer
  • Due Diligence - risikovurdering ved køb og salg af ejendom. KURSUS
Byggeri
  • Risikostyring og forsikring af byggeri. KURSUS
  • Ekstraarbejder i byggeriet
  • Projekteringsledelse i praksis
  • Konflikthåndtering - sådan tackler du vanskelige situationer
Love og regler
  • Bygningsreglement 2018 - BR18. KURSUS
  • Tid, forsinkelse og dagbøder i byggeriet - UDSOLGT
  • Erhvervslejeloven - ny udvikling
  • Ansvar og ansvarsforsikring i byggeriet - fokus på rådgiveransvar
Byer
  • Esbjerg investerer 24 milliarder i byudvikling
  • Vejle investerer 11 milliarder i byudvikling
  • RØDOVRE investerer 11 milliarder i byudvikling
  • Nordhavn - de store projekter 2018-2035
Miljø og teknik
  • Selvkørende biler ændrer byerne
  • Akustik i byggeri
  • Forurenede grunde
  • Fremtidens byggematerialer

Kontakt

VIDENSCENTER FOR BYUDVIKLING - BYENS EJENDOM
Færgehavnsvej 35
2150 Nordhavn
CVR/SE: 33598726
Telefon: 70 702 207 (mellem kl. 9:00 - 16:00)
E-mail: byensejendom@byensejendom.dk
LinkedIn: ByensEjendom