Johny Hermann Jensen går på pension efter 21 år indenfor vinduer. Han har fået samlet vinduesproducenterne i et selvstændigt sekretariat, og med en kvalitets- og garantiordning i form af Dansk Vindues Verifikation - i daglig tale kaldt DVV-ordningen.
Kontakt
VinduesIndustrien
Johny H. Jensen
jhj@di.dk
René Østergaard er den nye direktør. Han har omfattende vinduesteknisk viden, som stammer dels fra hans tid som ingeniør på Teknologisk Institut, og dels fra erfaring med udviklingsarbejde hos flere af branchens virksomheder.
Gennem de seneste 5 år har han været selvstændig konsulent med speciale i vinduer, bæredygtighed og energioptimering.
Han træder ind i VinduesIndustrien på et tidspunkt hvor den reviderede byggevareforordning skal implementeres i Danmark.
Om VinduesIndustrien
VinduesIndustrien er en dansk brancheforening for vinduesproducenter med produktion i Danmark og udlandet. Foreningens 43 medlemsvirksomheder tegner sig for 90 procent af omsætningen af vinduer i Danmark.
Foreningen blev i 2023 blev en del af Dansk Industri med selvstændigt sekretariat.