TL Byg står i spidsen for udvidelsen af C.F. Nielsens maskinfabrik i Bælum med et 1.700 kvm stort testcenter.
Kontakt
TL Byg
Den nordjyske entreprenørvirksomhed TL Byg står i spidsen for udvidelsen af C.F. Nielsens maskinfabrik i Bælum, hvor en ny produktionshal og testcenter på i alt 1.700 kvm er under opførelse. Første spadestik blev taget i januar, og byggeriet forventes afsluttet sidst på året. Det skriver TL Byg i en pressemeddelelse.
C.F. Nielsen er kendt for deres højt specialiserede pressere, der presser affaldsmaterialer sammen til briketter, som kan anvendes til opvarmningsformål eller til indfødning i biogasanlæg. Den nye hal bliver et centralt omdrejningspunkt for produktionen, hvor store
maskiner, trucks og kraner skal håndtere de tunge materialer. Det nye testcenter er en væsentlig udbygning af C.F. Nielsens nuværende kapacitet til at kunne teste kundernes råmateriale.
Den nordjyske entreprenørvirksomhed TL Byg er valgt om hovedentreprenør på projektet og spiller dermed en afgørende rolle i at sikre, at bygningen kan klare de store belastninger, som produktionen kræver. Indvendigt skal bygningen dimensioneres til at bære de store
produktionskraner, der hænger fra væg til væg og flytter tunge materialer rundt i hallen.
– Vi sørger for, at betonelementerne er dimensioneret korrekt og opfylder alle krav, så bygningen kan håndtere de enorme belastninger, siger Christian Hannesbo, projektleder hos TL Byg.
Selvom kranerne leveres af bygherren selv, har TL Byg ansvar for, at væggene kan optage vægten og bevægelserne fra de tunge løft. Som en del af projektet bliver der også bygget en større tilbygning til den eksisterende kantine for at rumme det stigende antal medarbejdere.
- Vi har valgt TL Byg som hovedentreprenør på projektet af flere årsager, men særligt fordi TL Byg har et godt renomme i Nordjylland som et solidt velkonsolideret firma med en lang historik. Vi er derfor glade for samarbejdet og ser frem til at følge processen, lyder det fra Jesper
Stecher Madsen, direktør hos C.F. Nielsen.
Med projektet i fuld gang og planlagt aflevering til november ser TL Byg ligeledes frem til at levere byggeriet, der kombinerer produktion og administration:
– Vi er begejstrede for at være en del af dette projekt, der adskiller sig fra standardbyggerier ved at involvere så tung produktion og vægtflytning. Det kræver en særlig ekspertise, som vi er stolte af at kunne tilbyde, slutter Christian Hannesbo.
Udover TL Byg som hovedentreprenør har det lokale arkitektfirma BK-Nord været arkitekt på projektet.