Der har altid været en sti, som gæster til Stevns Klint kunne vandre på. Den gik henover 7 jordejeres arealer, men i 2021 blev et større område fredet: 18 km i 25 m bredde.
Der blev udalgt et 25 m bredt område, hvor der fremover skal anlægges en ny sti og hvor området skal omlægges til natur, der understøtter fredningen af Stevns Klint-området på 110.000 kvm - det er blevet optaget på UNESCO’s verdensarvsliste i 2014.
Østre Landsret frifinder Miljø- og Fødevareklagenævnet (som er højeste myndighed), og er en omgørelse af en dom fra Retten i Roskilde i 2023.
Byretten fandt dengang, at der ikke var fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at fredningen var nødvendig for at beskytte området.
Derfor blev fredningen erklæret ugyldig, da dommen faldt i maj 2023. Landsretten mener til gengæld at grundlaget var i orden.
Se Østre Landsrets dom HER.
Konference om jordkøb
Den 14. januar afholdes en konference om jordkøb til udvikling eller omlægning, se den HER.
