Området på 2 millioner kvm ved Bårse-Tappernøje blev i oktober 2025 udpeget som 1 af Danmarks 10 nye industriparker, hvor årelange obstruktioner kan springes over med et statsligt landsdirektiv.
Kontakt
Næstved Kommune
naestved@naestved.dk
og
Vordingborg Kommune
tsu@vordingborg.dk
Send artiklen til en ven
Ved siden af industriparken mod øst kommer der en 2,7 millioner kvm solpark, primært på godsejerfamilien Wolff-Sneedorffs-arealer. Anlægget forventes opført i 2027-2028.
Der kommer også en 640.000 kvm solpark-anlæg på godsejerfamilien Schau Danneskiold Lassens areal på den vestlige side af indsutriparken - den er godkendt op anlægget starter i 2026.
2 aktører
Området ligger i både Vordingborg og Næstved kommuner og derfor er der nu nedsat en styregruppe med de 2 borgmestre i spidsen, så der kan komme tempo i udviklingen af Industrial Hub Zealand.
Det første område bliver på 650.000 kvm og udlægges mod nord ved Tappernøje.
Der er også afsat 3 millioner kr til rådgivere, for at få projektet gjort konkret.
Alle
De 10 områder, der får de store industriparker blev udvalgt af Erhvervsministeriet. 29 havde søgt, men generelt blev Sjælland valgt fra for at tilgodese Produktions-Jylland - der kommer 1 på Fyn, i Næstved og Kalundborg og 7 i Jylland.
En "Bekendtgørelse om statslig udpegning af arealer til industriparker" er trådt i kraft den 2. marts 2026.
Se mere HER.
Med til at understøtte udviklingen omkring Bårse bliver den 14 km motorvej fra Bårse til Næstved til 2,3 milliarder kr, som skal være færdigbygget i 2033.
