SLA har fået opgaven med at skabe en plan for forvandlingen af det 1,5 millioner kvm Wharfside-distrikt omkring Manchester Uniteds legendariske Old Trafford stadion. Udviklingsprojektet koster 36 milliarder kr.
Kontakt
SLA
Francisca Álvarez
Projektleder,
fra@sla.dk
Projektet er bestilt af Trafford Council og vil blive udviklet i samarbejde med Manchester United Football Club, Greater Manchester Combined Authority og Mayoral Development Corporation.
SLA har vundet opgaven sammen med Allies & Morrison, Civic og JLL.
- Det er et af Europas mest ikoniske byområder. Trafford Wharfside tilbyder en unik mulighed for at skabe et kvarter med rod i industrialiseringens vugge og rå havneområder til Manchester Uniteds globale brand inden for sport og underholdning, siger Rasmus Astrup, partner i SLA.
På området Trafford Wharfside skal der bygges 17.000 nye boliger, og gøres plads til kontorbygninger, rekreative områder og kultur- og fritidsfaciliteter.
Den nye masterplan skal muliggøre et nyt stadion for Manchester United (designet af Foster & Partners).
Masterplanen for Wharfside er færdig i begyndelsen af 2026.
Se mere HER.