Projektdirektør i Niras, Lars Peter Nyborg Hammel, skal fra den 1. februar 2025 varetage jobbet som byggechef på Hotel- og Restaurantskolen.
Kontakt
Hotel- og Restaurantskolen
Lars Peter Nyborg Hammel skal bidrage med sin store erfaring inden for byggeprojekter, projektledelse og rådgivning ifm. skolens arbejde på at bygge en ny værkstedsbaseret skole og gastronomisk campus i Valby. Han er indlånt fra Niras og kommer til at have sin daglige gang på skolen. Det skriver Hotel- og Restaurantskolen i en pressemeddelelse.
Den nye byggechef er uddannet arkitekt og byggeøkonom, har en Executive MBA fra Henley Business School og har været aktiv inden for byggebranchen siden 1999. Hans erfaring spænder bredt fra mindre bygge- og ejendomsprojekter til større og mere komplekse byggerier og udviklingsprojekter samt strategisk projektledelse og forretningsudvikling.
Lars Peter Nyborg Hammel har stået i spidsen for en række store projekter, herunder lejerrådgivning for Genmab i forbindelse med opførelsen af nyt domicil, teknisk investorrådgivning ved planlægning og opførelse af nyt domicil til EY på Frederiksberg samt ansvar for udvikling af Danske Banks nye hovedsæde i København.
"Jeg ser virkelig frem til at engagere mig i arbejdet med tilblivelsen af en fantastisk skole og campus til og omkring Hotel- og Restaurantskolen. Jeg er sikker på, at min erfaring og faglighed kan bidrage til at sikre skolen de bedst mulige fysiske rammer for gastronomisk udfoldelse og læring," siger Lars Peter Nyborg Hammel.
600 millioner kr. byggeri forventes færdigt i 2028
Planerne for det nye skolebyggeri, der har PensionDanmark som bygherre, blev offentliggjort i september 2024 og støttes bl.a. af Nordea-fonden, der bidrager med 266 mio. kr. til projektet. Det samlede budget er på 600 millioner kr., og med fondens støtte er byggeriet fuldt finansieret.
Den nye skole har et areal på 15.000 kvm + kælder. Derudover udvikles et campusområde med blandt andet ca. 300 studieboliger i de nuværende røde bygninger.
Den nye skole bygges på et mindre område af skolens nuværende areal, mens PensionDanmark vil forvandle det resterende areal til familie-, ungdoms- og studieboliger og et gastronomisk campusmiljø, der kan samle elever, lokale og branchens ildsjæle.
“Skolen går en banebrydende fremtid i møde, og vi glæder os til at have en byggechef som Lars Peter ombord gennem projektet. Jeg er overbevist om, at hans store erfaring og indsigt inden for bygge- og ejendomsbranchen bliver en stor gevinst, når vi tager de næste skridt mod at realisere vores vision for fremtidens skole og gastronomiske campus,” forklarer skolens direktør Søren Kristensen.