300 liebhaverboliger har Nordens største husbygger, Huscompagniet, opført. Det blev til selskabet Formium, der opfører arkitekttegnede liebhaverboliger på Sjælland. Nu åbnes der i Jylland.
Med den kraftige boligprisvækst og ophobning af formuer er liebhaver-boligmarkedet i stejl opgang.
Ideen med Formium er at tilbyde personlig arkitekt + eksperter indenfor indretning, farver, lys og havearkitektur. Og ikke mindst leverandører af eksklusive materialer.
- Vi møder interesse fra kunder i Østjylland, og vi er i gang med at opføre Formium-huse i Aarhus-området, derfor åbner vi et kontor i Aarhus, der dækker området mellem Aarhus, Vejle og Herning, siger Martin Ravn-Nielsen, Group CEO i HusCompagniet.
- Mange af de kunder, vi møder, har allerede fået tegnet deres drømmehus, men mangler et byggefirma, der kan realisere projektet inden for budgettet, siger Henrik Breinbjerg, der er afdelingschef i Formium.
Hvem er HusCompagniet
HusCompagniet er Nordens største husbygger og har bygget 29.000 huse. Fokus har været 1- familiehuse, men der satses nu markant på rækkehuse både til private og til professionelle investorer.
Firmaet har produktionen af træelementer på egne fabrikker i Esbjerg og i Sverige med brandet VårgårdaHus.
HusCompagniet har 450 medarbejdere.
