Det københavnske ejendomsselskab MM Properties har købt en 4.000 kvm ejendom ved Søndermarken af Frederiksberg Kommune for 112 millioner kr.
Ejendommen har tidligere har været brugt som døgninstitution, plejeboliger og som midlertidig indkvartering af ukrainske flygtninge.
Den 6-etagers ejendom skal totalrenoveres til lejeboliger når lejekontrakten med Frederiksberg Kommune udløber.
Hvem er MM Properties
MM Properties blev grundlagt i 2014 af Mark Møller. Selskabet ejes i dag af Jesper Søgaard, Christian Kirk Rasmussen og Mark Møller.
I 2017 investerede MM Properties i sin første større ejendom på Gammel Kongevej på Frederiksberg og ejer i dag flere strøg-ejendomme i Roskilde Centrum og sundhedshuse i Greve-området syd for København.
Selskabet har i dag 17 ejendomme med 200 lejemål.
