FinkHjem har købt Agroskolen i Hammerum i udkanten af Herning Den skal nu konverteres til et nyt 17.000 kvm boligområde med rækkehuse og lejligheder i landbrugsskolens bygninger
Kontakt
Fink
info@finkhjem.dk
og
EDC Erhverv Poul Erik Bech
Michael Fænø
mfa@edc.dk
Send artiklen til en ven
Grunden på Hammerum Hovedgade er på 36.000 kvm og der er 15.000 kvm bygninger der primært er opført i 1928.
- Vi vil kabe et fællesskab på tværs af beboerne ved at inddrage de eksisterende, bevaringsværdige bygninger til at skabe fællesskabs-skabende faciliteter, siger Jacob Fink.
FinkHjem har erfaring med et lignende projekt fra samme område efter de i 2020 vandt udbuddet af Hammerum Gamle Skole og omdannede den tidligere folkeskole til seniorbofællesskabet Bøgehaven med 24 lejligheder og 20 rækkehuse.
- Ejendommen er lokalplanlagt til boliger, siger Michael Fanø fra EDC Erhverv Poul Erik Bech Herning, som stod for udbuddet ar ejendommen.
Agroskolen er istedet flyttet ind i det nye campusområde på Lillelundvej, efter den fusionerede med Herningsholm Erhvervsskole & Gymnasier.
Hvem er Fink
Ikast-baserede Fink er et bygge- og ejendomsselskab, som ejes af Jacob Fink.
Selskabet har 65 ansatte og fokuserer især på rækkehuse, lejliheder i op til 4 etger og omdannelse af ejendome til bolig.
