Ekstern kapital er på vej til landbruget. Og det er nødvendigt for dansk landbrug står overfor en generationsskifte og strukturelle udfordringer.
Dansk landbrug står over for et generationsskifte. Den næste generation af landbrugere kan have svært ved at finansiere etableringen som selvstændig. Ekstern egenkapital er derfor interessant for landbruget, enten i form af investorer der opkøber landbrugsejendomme og bortforpagter dem, eller i form af mere aktivt ejerskab, hvor investor indgår som medejer. Investor kan også forestå driften selv evt. ved at ansætte yngre landbrugere.
Hør mere på konferencen om "JORD: landejendomme - priser, investering, udvikling og omlægning", den 23. april 2026.
Vil trenden til strukturudvikling i landbruget fortsætte? – og i hvilken form? - i lyset af EU-Kommissionens forslag om indførelse af bindende støttelofter for de største landbrug i den ny fælles landbrugspolitik, CAP for perioden 2028-2034.
Se programmet nedenfor:
