Med fokus på omkredsen af København fra Hillerød i nord til Køge i syd vil IKEA købe nye boligkvarterer med rækkehuse og lejligheder. Planen er at bygge en stor milliard-portefølje af lejeboliger.
− Vi går nu fra primært at udvikle og sælge boliger til at blive en langsigtet ejendomsejer. Investeringen er en del af Ikano Bostads overordnede fokus på at udvikle ejendomsporteføljen på vores markeder, siger Carola Lavén, den svenske topchef for Ikano Bostad.
Lavén tiltrådte i efteråret 2024, for at sætte turbo på Ikanos ejendomsudvikling og -køb.
Investeringen er en kombination af nyproduktion på eksisterende grunde og med kapitalindsprøjtningen aktivt opkøb af eksisterende ejendomme og byggeretter til udvikling af udlejningsejendomme.
Halvdelen af boligerne vil blive bygget på grunde, som selskabet allerede ejer, bla. i Høje Taastrup, hvor Ikano er igang med at udvikle 325 boliger i og omkring det tidligere rådhus.
− Vi har kapitalen, vi har organisationen, og vi har viljen. Vi investerer ikke kun i ejendomme, men i hele boligområder, siger René Brandt, chef for Bolig Danmark.
Hvem er Ikano
Ikano Group blev grundlagt i 1988 og ejes af Kamprad-familien, der grundlagde og ejer IKEA. Ikano Group er aktive med bank, industri, bolig og forsikring.
Ikano Bostad blev grundlagt i 2005 og udvikler i Sveriges storbyregioner og Københavns-området, hvor selskabet ejer 7.300 lejeboliger, 6 plejehjem og har 400 boliger i produktion.
Danske Ikano Bolig har udviklet og bygget boliger i Danmark siden 2017.
