Ejendomsadministrationsselskabet DEAS samler sine drifts-, energi- og rådgivningsaktiviteter i en enhed under ledelse af Jesper Gemmer.
Jesper Gemmer tiltrådte i maj som Senior Director for området og har siden haft fokus på at samle de forskellige fagligheder indenfor ved at samle Facility Service, Technical Real Estate Management, Technical Building Consultancy, IQ Energy og Sustainability.
- Kunder forventer, at drift, teknik, energi og udvikling spiller sammen. De udfordringer, som ejendomsejere står overfor i dag, kan sjældent løses inden for ét fagområde alene, siger Kasper Bygholm, CEO i DEAS og PHM Danmark.
Hvem er Jesper Gemmer
Jesper Gemmer kommer fra en stilling som CEO for Taulov Dry Port hos Associated Danish Ports, hvor han stod i spidsen for udviklingen af en af Danmarks største logistikparker.
Tidligere har han blandt andet været by- og havneudviklingschef i Horsens Kommune.
Hvem er DEAS
DEAS administrerer og rådgiver på 2.000 bolig- og erhvervsejendomme over hele landet.
DEAS er en del af finsk-ejede PHM Group, som består af 250 lokale virksomheder der leverer ejendomsservice og ejendomsforvaltning i Europa og USA.
AI i ejendom
Integration af alle dele af ejendomsdrift betydre stærkt voksende brug af AI, derfor afholdes en konference om emnet, se den HER.
