Entreprenør Zøllner starter i juli byggeriet af selve Hillerødmotorvejen fra Hillerøds Peder Oxes Allé til Lyngevej syd for Lillerød. Udbygningen koster 1 miliard og er færdig i 2027.
Kontakt
Vejdirektoratet
Assad Turkmani
Senior projektleder
astm1@vd.dk
Vejarbejdet på den sydlige strækning er delt i 2 faser. I den første fase af vejarbejdet vil entreprenøren arbejde i den østlige side af vejen.
Den første fase af vejarbejdet forløber frem til efteråret 2026.
Let at bygge
Anlægget af motorvejen er forholdsvis nem, fordi på strækningen fra Allerød og helt op til Herredsvejen i Hillerød er de større broer allerede forberedt for en udbygning til motorvej, da man i 70erne anlagde den nuværende motortrafikvej.
På det tidpunkt var Hillerød en søvnig provinsby og behovet for motorvej var ikke tilstede.
Fakta om projektet
Vejdirektoratet udbygger den 14 km motortrafikvej fra Allerød til Hillerød til en 4-sporet motorvej med 2 spor i hver retning og en hastighed på 110 km/t.
Som forberedelse til udbygningen af Hillerødmotorvejen har Vejdirektoratet det seneste år udvidet broer og veje, der krydser forlængelsen.
Projektet er en del af Folketingets Infrastrukturplan 2035 og Hillerød-projektet blev vedtaget med en ny anlægslov i maj 2022.
Se mere HER.