På Nordkajen i Vejle skal der opføres et 10.000 kvm universitet, som kommer til at høre under Syddansk Universitet. Der skal også bygges 450 studieboliger og 150 familieboliger. Erhverv skal flytte til Sydkajen.
Kontakt
Syddansk Universitet, SDU
sdu@sdu.dk
SDU Vejle får plads til 1.250 danske og internationale studerende + 400 undervisere.
Der skal opføres 450 studieboliger til de nye studerende, og desuden skal der bruges omkring 150 boliger til de nye undervisere og administrative personale.
Samlet skal der opføres 29.000 kvm nybyggeri:
* 10.000 kvm til universitetet, eventuelt 15.000 kvm.
* 7.000 kvm studieboliger.
* 12.000 kvm familieboliger til de ansatte.
Vejen
En forudsætning for det nye universitet var, at uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund godkendte 8 planlagte uddannelser til SDU Vejle. Det er nu sket.
Det nye universitet vil tilbyde bacheloruddannelser inden for AI, datalogi, software engineering og spil- og interaktionsteknologi.
De første studerende starer i september 2026.
Samtidig med ministerens godkendelse har SDU indgået en samarbejdsaftale (Læs: Penge) med LEGO-koncernen, Vejle Kommune, Kirk Kapital, Bagger-Sørensen & Co og Givesco.
-Med godkendelsen af de nye uddannelser kan vi nu realisere visionen om SDU Vejle som et kraftcenter for IT- og STEM-uddannelser i Danmark, siger rektor for SDU, Jens Ringsmose.
STEM er uddannelser indenfor naturvidenskab, teknologi, ingeniørvidenskab og matematik (Læs: Science, Technology, Engineering and Mathematics, STEM).
Tidsplan for SDU Vejle
2024/25: Rekruttering af videnskabeligt personale.
2025: Uddannelses- og Forskningsministeren har godkendt de 8 nye uddannelser.
2026: De første studerende starter på bacheloruddannelserne i Artificial Intelligence, Computer Science, Software Engineering og Interactive Technology Engineering.
2028: De første kandidatstuderende starter på de nye kandidatuddannelser.
2030: De første kandidater færdiggøres.
SDU Vejles placering
Det nye universitet bliver placeret på Nordkajen, som er en del af Fjordbyen. Vejle Kommune skyder 100 millioner ind i projektet, mens Folketinget støtter med 20 millioner til universitetsprojektet.
Indtil universitetet på Nordkajen står færdigt bliver SDU Vejle placeret i Spinderihallerne i Vejle. Spinderihallerne huser ét af Danmarks største udviklings- og innovationsmiljøer og er drevet af Vejle Kommune.
Flytning
En række virksomheder har lejemål på Nordkajen frem til 2031, men dem forsøger kommunen med pisk og gulerod til at flytte til Sydhavnen.
Senest har stålvirksomheden Jørgensen & Utoft, der i dag lejer 12.000 kvm, indgået aftale med Vejle Erhvervshavn om opsigelse af kontrakten, der ellers løber til 2030. Virksomheden flytter deres aktiviteter til Sydkajen i foråret 2027.
Læs mere om SDU Vejle HER.
Se mere HER.