Innovater-selskaber går i rekonstruktion og i den forbindelse vil Morten Lykke og Finn Birkjær træde ud af ejerkredsen.
Innovater har kæmpet for at få stabiliseret koncernen de seneste år og i den forbindelse trådte Torben Røsler og Frank Mortensen ind med 50 millioner kr i 2024.
Samtidigt blev Peter Søgaard forfremmet til adm. direktør efter Morten Lykke, der var med til stifte selskabet i 2008 og har været adm. direktør siden 2010.
Der blev også oprettet et selskab for udvikling af almene boliger, Innovater Melius.
Finn Birkjær trådte ind i ejerkredsen i 2015, men forlader altså nu selskabet - tilbage er Torben Røsler og Frank Mortensen.
Hvem er Innovater
Siden firmaets etablering i Aarhus i 2008 udviklet 220.000 kvm, primært indenfor butiks-området, men har i de senere år også arbejdet sig ind på kontor- og boligmarkedet.
Selskabet havde haft overskud i alle årene, men i 2023 måtte man tage et tab på 50 millioner kr.
