Four Season-hotelkæden, der har Microsoft-grundlægger Bill Gates som hovedejer, åbner et luksushotel i det tidligere hovedkvarter for Danske Bank i Københavns centrum.
Det 22.000 kvm luksushotel markerer Four Seasons ankomst til Skandinavien og vil ligge i Laksegadekvarteret, der ligger mellem Magasin og Nationalbanken.
Hotellet bliver en del af det 50.000 kvm byfornyelsesprojekt, som udvikles af Thylander og tyske KanAm Grund Group på vegne af den tyske pensionskasse Ärzteversorgung Westfalen-Lippe.
Hotellet vil bestå af flere historiske bygninger med beskyttede interiører og originale arkitektoniske detaljer, herunder Erichsens Palæ.
De svenske arkitekter Krook & Tjäder skal tegne ombygningen til hotel, mens NCC skal bygge.
Skifte
- I mere end 400 år er området omkring Laksegade blevet formet af først sømændene, derefter købmændene og i de sidste 150 år af finansfolkene. Nu starter et 4. kapitel med udviklingen af en levende ny bydel, siger Bjarke Mikkelsen, administrerende direktør i Thylander.
Tiden
Den 1. fase af Laksegadekvarteret, med 23.000 kvm kontorlokaler, begyndte byggeriet i marts 2026 og bliver færdiggjort af NCC i slutningen af 2027.
Den 2. fase med Four Seasons-hotellet og luksusbutikker starter NCC byggeriet af i 2027 med færdiggørelse i slutningen af 2028.
Se mere HER.
Hvem er Four Seasons
Bill Gates købte i 2021 hovedparten af Four Seasons hotel-kæden, så han nu ejer 71 % gennem sit investeringsselskab Cascade.
Den anden større ejer er Saudi Arabiens prins Alwaleed bin Talals Kingdom Holding med 24 % og Isadore Sharp, som grundlagde kæden i Canada i 1961, har 5 %.
Kæden har 135 luksushoteller og -resorts.
Hotel-udvikling
Den 9. juni afholdes en konference om udvikling og byggeri af hoteller, se den her.
