Den 1. del af den 2,8 millioner kvm nye halvø Lynetteholm, der stikker ud fra Refshaleøen over mod Nordhavn, åbnes for offentligheden i 2029.
Kontakt
Lynetteholm
info@byoghavn.dk
Det første åbne område på 80.000 kvm er en del af det nye kystlandskab på 600.000 kvm, som etableres på Lynetteholms østlige side mod Øresund. Det skal fungere som en central del af Københavns stormflodssikring.
Hele planen
I 2026 er hele omkredsen af den nye halvø Lynetteholm færdig.
Siden 2023 er der kørt overskudsjord fra byggepladser til det nye område - man regner med at hele Lynetteholm er fyldt op med jord i 2050.
Lynetteholm forventes at være fuldt udbygget i 2070 med boliger til 50.000 mennesker og 30.000 arbejdspladser.
Det er udviklingsselskabet By & Havn, der ejes af Københavns Kommune, som står for anlæggelsen af Lynetteholmen og det efterfølgende salg af byggegrunde - som det også er sket i Nordhavnen.
Se mere HER.