Gamle kommanditister sælger i disse år ud af deres andele i butiks-ejendomme og hoteller. Det gælder også Proark-koncernens udkøb af 12 kommanditister i hoteller i Sorø, København og Ålborg.
Michael Kaa Andersen stod for indkøb af hotellerne i 1999 og 2004 og udbød dem som KS-selskaber, men beholdt en andel.
Mange kommanditister er i dag i 60-70-erne og ønsker at realisere deres ejendoms-andele. Michael Kaa Andersens Proark-koncern køber derfor 12 kommanditister ud af de 3 hoteller:
* Hotellet i Sorø er på 4.600 kvm og har 93 værelser. Det blev købt for 65 millioner kr i 2004 af 7 nordsjællandske investorer med Michael Kaa i spidsen i et KS-selskab Sorø Hotelopsparing. Ejerandelen er hævet fra 30 % til 95 %. Hotellet drives af Thon for norske CIC Hospitality, der ejes af den norske kapitalfond Norvestor.
* Pier 5 Hotel i Aalborg er på 5.600 kvm og har 154 værelser. Det blev købt i 1999 for 90 millioner kr, men blev handlet delvist under finanskrisen i 2010-11. Nu sælger Carsten Tilm, Peter Winther, Jonna Høegh og Wedelholm Rasmussen deres KS-andele til Proark. Hotellet drives af danske Bühlmann Hotels.
* Astoria Hotel på Københavns Hovedbanegård med 93 værelser på 3.000 kvm blev købt i 1999 for 70 millioner kr af et KS-selskab. Proark har købt 2 kommmanditister ud og vokser sin ejerandel fra 30 % til 58 %. Hotellet drives af Best Western for norske CIC Hospitality, der ejes af den norske kapitalfond Norvestor.
Pengene
Til at finansiere opkøbene optog Michael Kaa Andersen 300 millioner i obligationslån i oktober 2025.
Der er option på yderligere 300 millioner kr i obligationslån.
Hvem er Michael Kaa Andersen
Den 68-årige Michael Kaa Andersen startede i 1987 sine ejendomsaktiviteter og har siden opbygget Proark-koncernen til et selskab med 6 milliarder under forvaltning.
Michael trådte i 2024 tilbage som topchef og overlod ledelsen til Julie Helweg og Søren Lykke.
Selskabet har 56 ejendomme, heraf 22 hoteller og 26 kontor og butiks-ejendomme, 2 logistik-ejendomme og 5 boligejendomme.
Konference om udvikling af hoteller
Den 27. januar afholdes en konference om udvikling af hoteller, se den HER.
