Pensionskassen PFA, Danske Shoppingcentre og Høje-Taastrup Kommune bygger et parkeringshus med 525 p-pladser. Projektet startede ultimo januar og skal stå færdig i maj 2027.
P-huset bliver på 14.800 kvm og opføres af Raundahl & Moesby ved Bornholms Allé, Hveen Boulevard og Falkenberggade.
P-huset er et af de sidste byggeprojekter i Høje Taastrup C-bydelen, som får 3.000 beboere og omfatter byggeri for anslået 6 milliarder kr. Det er bydelens 2. parkeringshus.
Alle byggegrunde til boliger er solgt, mens der resterer 2 byggefelter til 40.000 kvm kontorbyggeri.
Hvem er Høje Taastrup C
Byudviklingsområdet Høje Taastrup C er på 185.000 kvm og ligger mellem indkøbscentret City2 og Høje Taastrup Station.
Partnerskabet bag byudviklingen består af Høje-Taastrup Kommune, PFA og Danske Shoppingcentre, som ejes af ATP og Danica.
Se mere HER.
Udvikling af Høje Taastrup
Høje Taastrup har fået nye 10.000 arbejdspladser og stor tilflytning, der afholdes en konference om Høje Taastrups byudvikling, se den HER.
